Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

coloraaa 

Zámek Hluboš

47 fotek 3.2.2013 - zobrazení 10 komentářů
Zámek Hluboš s kaplí Svatého kříže, anglický park.
Zámek najdete na jižním úpatí Brd cca 10 km od Příbrami. Po roce 1990 vrátil stát zanedbaný zámek jeho původním majitelům, potomkům příbramského továrníka Josefa Kolaříka. V roce 1920 využíval zámek co by letní sídlo T.G. Masaryk. Z počátku zde stávala pouze dřevěná tvrz, obehnaná palisádou, později přestavěná na tvrz zděnou, která již byla obehnaná hradbou a příkopem. Hluboš spadala v 10. století do panství Slavníkovců. Po jejich vyvraždění na Libici u Poděbrad, roku 995 přechází do rukou Přemyslovců. Ti pak při odměňování svých věrných Hluboš přidělili rodu Buziců. První, kdo používal přídomek z Hluboše, byl koncem 14. století právě Zbraslav z rodu Buziců. Hlubošská tvrz často měnila majitele. Po Buzicích následoval roku 1415 Oldřich z Drásovic, jeho syn Jan a roku 1455 Václav z Koněprus. Počátkem 16. století zde sedí Jan Karel ze Svárova se svou manželkou Lidmilou ze Solopisk. Roku 1533 jeho syn Karel prodává Hluboš Petrovi Vamberskému z Rohatec a ten nechává tvrz roku 1546 přestavět na zámek. Jeho potomci zámek roku 1575 prodávají Bedřichu Hořčici z Prostého, ale ten jej již o čtyři roky později prodává místosudímu království Českého Václavu Šturmovi z Hiršfeltu a ten prodal Hluboš roku 1580 Albrechtovi Vtelenskému ze Vtelna. Roku 1623 zámek kupuje zemský soudce a místosudí království Českého Václav starší Bechyně z Lažan a na Trhových Dušníkách, který prodal Hluboš v roce 1629 své manželce Magdaléně Bechyňové, rozené z Olbramovic. Ta se po smrti Václava vdává za Jana Humprechta z Račína. Po její smrti roku 1636 přechází majetek z poloviny na jejího manžela a z poloviny na její děti. Jan Humprecht druhou polovinu odkoupil a podruhé se oženil s Janou Františkou Bechynieovou z Lažan, dcerou výše jmenovaného Václava Bechynie z Lažan. Posledním majitelem Hluboše z tohoto rodu byl František Karel Humprecht, který byl dvakrát ženatý / z Kateřinou z Rummerskirchu a Františkou Hochbergovou z Hennersdorfu /. Měl sedm dětí. Vyššího věku se však dožila jen jediná dcera, Anna Marie, která se roku 1738 provdala za nepříliš bohatého rytíře Jana Antonína Hochberga z Hennersdorfu, který byl roku 1746 povýšen do panského stavu. Za Hochbergů byl velikým nákladem upraven park kolem zámku a zřízen vodovod přivádějící vodu z řeky Litavky. Panství ošem tak zadlužil, že jej byl nucen odprodat Ludvíku hraběti Purtales, který ho roku 1872 prodává Karlovi knížeti Oetingen-Walersteinovi. Od roku 1925 do roku 1950 zámek vlastní továrník Josef Kolařík. Po znárodnění zámek sloužil jako kasárny, ubytovna pro dělníky uranových dolů a střední odborná škola s internátem. Po roce 1990 byl zámek vrácen potomkům posledního majitele, továrníka Josefa Kolaříka. Provoz zámku byl ukončen a zámek již nebude pro veřejnost otevřen!
Botanická zahrada na zámku Hluboš byla nejstarší botanickou zahradou na území Čech a jednou z nejstarších ve střední Evropě - přes hlubošský park se dostaly některé stromy z Ameriky a z Číny do naší vlasti úplně poprvé. Jednalo se např. o ginkgo biloba, cedr libanonský, jalovec virginský, jedlovec kanadský, ale i např. thuje, či tis.
Na zámku v roce 1937 natočil Hugo Haas s Adinou Mandlovou film "Děvčata nedejte se". V letech 2005-2008 zde natáčela televize Nova seriál "Pojišťovna štěstí".
Rozlehlá, v podstatě trojkřídlá dvoupatrová stavba, k níž je na východě připojeno ještě přízemní spojovací křídlo s kaplí sv. Kříže (dnes zrušenou). Jižní průčelí má osový rizalit s vysokým pilastrovým řádem a předloženým vnějším schodištěm, severní fasáda má uprostřed zasklenou arkádu s terasou na střeše. Fasády vrcholí atikami s balustrádou a obloukovitě zakončenými štíty. Ve velkém sále v přízemí zachovány nástropní malby.
reklama

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron