Powwow Kladno 2017
Zvadlo na akci.
Plakát.
Jsme tady. Za chvíli to začne.
Právě bylo zahájeno 22nd Czech Powwow.
A začíná Grand Entry, Je to jeden z vůbec nejpůsobivějších okamžiků každého powwow, při kterém vstupují za doprovodu zpěvu a zvuku bubnu všichni tanečníci do taneční arény.
Všichni nastupující divoce tančí. Vzhledem k slabému osvětlení a velkému přiblížení jsou některé fotky mázlé.
Jako první jdou „strážci“ neboli vlajkonoši. Jsou to většinou vážení starší muži, často veteráni, kterým je tímto úkolem vzdávána veliká čest. Nejdříve přináší kmenové či spolkové zástavy (standarty), ozdobené pery. Za nimi přichází vlajkonoši, nesoucí americkou (či kanadskou) vlajku, kmenové vlajky, vlajky národů, které mají na powwow své zastoupení, vlajky indiánských organizací a také speciální vlajky powwow.
Za nimi přichází čestní hosté, jako jsou například kmenoví náčelníci nebo princezny powwow. Ti jsou následováni hlavním tanečníkem a hlavní tanečnicí.
Když vstoupí všichni tanečníci do arény a dohraje píseň, zahájí se powwow modlitbou, o jejíž provedení, bývá požádaná nějaká starší a vážená osoba. Důležitost modlitby je pro původní obyvatele veliká a každý, kdo powwow navštíví, třeba jen jako divák, by ji měl zcela respektovat. Stejně tak i píseň vlajce (Flag Song), která se hraje k poctě zástav a vlajek, při předávání od vlajkonošů do rukou vedoucího arény, který je pak umístí na čestné místo v aréně, kde zůstávají po celou dobu slavnosti až do jejího závěru, tzv. Flag Retreat (opouštění arény).
Určitě je všichni znáte. (:-))
Právě hovoří zástupce USA.
Pavouka asi taky znáte.
Tanec je základní složkou všech obřadů u všech indiánských kmenů Severní Ameriky. Kmeny mají různé tance, ale všichni Indiáni přesně vědí, k čemu slouží. Některé tance mají hluboké kořeny a legendární původ. Indiáni tančili velmi rádi a taneční kroky často určovaly dávné kmenové zvyky. Každý z tanců měl jakéhosi „strážce tanců“. Tito strážci předávali tance z generace na generaci. Ve své podstatě Indiáni ukazovali při tancích to, co se odehrávalo nejen v nich samých, ale i kolem nich. Tanečníci předváděli zvířata, události, nadpřirozené věci, vrtěli se, vyskakovali a často hrabali jako koně nebo bizoni. Tanečníci se pohybovali v rytmu bubnování, které pro Indiány symbolizuje srdeční puls a základní rytmy veškerého života.
Pro všechny soutěžní styly a kategorie platí tři základní pravidla: 1) udržovat rytmus s hudbou, 2) neztratit žádnou součást kostýmu, 3) skončit přesně na poslední úder bubnu (jak je popsáno v článku o hudbě na powwow).
Zástupce USA.
Hlavním centrem powwow je samozřejmě hudba, bez které by to nešlo a pozbylo smyslu. Hudba je založena na víře. Buben je universum a údery na něj jsou tlukotem srdce.
Říká se, že když srdce bubnu přestane tlouci, zemře i srdce indiánského národa. Buben je prostředník mezi člověkem a duchem. Buben udává tempo a rytmus tance. Při hraní se dodržují přísná pravidla a etiketa. Každá kapela má svého hlavního zpěváka a bohatý repertoár písní, které obsáhnou jakoukoliv taneční kategorii či jinou důležitou píseň.
Existuje široká škála písní. Písně jsou náboženské, oslavné, čestné, dobyvatelské, válečné, ale i radostné, legrační, rodinné i truchlivé.
Písně se řadí do tří kategorií – písně složené z vokálů, ze slov a písně kombinované (složené z vokálů a slov zároveň). Pro netrénované ucho může znít indiánská hudba všelijak, je výrazně odlišná od „západní“ hudby.
Tahle muzika mě uchvátila. Buben udává tempo a rytmus tance. Při hraní se dodržují přísná pravidla a etiketa. Každá kapela má svého hlavního zpěváka a bohatý repertoár písní, které obsáhnou jakoukoliv taneční kategorii či jinou důležitou píseň.Existuje široká škála písní. Písně jsou náboženské, oslavné, čestné, dobyvatelské, válečné, ale i radostné, legrační, rodinné i truchlivé.
Koukám že je tu i Inka. Kdepak je asi Bobina a Čiberka?
Inka má pěkný kroj. Myslel jsem že ta hudba je jen takové halekání ale Inka mě vyvedla z omylu a prý se opravdu zpívá v jazyku určitého indiánského kmene a vše co se tu odehrává má určitý řád.
Když mě Bubák podával ruku, tak jsem ho nemohl bez vousů vůbec poznat. Až když promluvil.
Ten kluk je neskutečně podnikavý a má mnoho zajímavých koníčků.
Tahle hudba mě úplně fascinovala. Prohlédněte si videa.
Tempo a rytmus úderů je důležitou součástí písní. Současné pow-wow písně se formovaly z hudební tradice mnoha a mnoha předešlých generací. Základní vliv pochází z hudebního tempa, které je rovnocenné čtyřčtvrtečnímu taktu v hudebním zápisu. I když všechny údery zní stejně, údery na první a třetí dobu se nazývají údery na silnou dobu (down beats). Pro všechny taneční styly je první doba, když tanečníkova noha našlapuje dopředu a dopadá na zem.
Odjíždíme na další akci. Ahoj na příštím Powwow.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Powwow Kladno 2017

Popis

Dnes se podíváme na jednu bezva akci s fascinující hudbou. Okolo roku 1879 proběhlo jedno z prvních mezikmenových powwow, které pořádal kmen Ponků (Ponca) v Oklahomě. Na toto powwow přijely kmeny Omahů (Omaha), Vraních indiánů (Crow), Kajowů (Kiowa), Osedžů (Osage), Póníů (Pawnee), Otů (Oto), Ajowů (Iowa), Šajenů (Cheyenne) a Komančů (Comanche), často z velké dálky. Od té doby se popularita slavností powwow stále zvyšuje. Zúčastňují se jich příslušníci téměř všech indiánských kmenů Severní Ameriky. Powwow začínají slavnostním průvodem (parade) tzv. Grand Entry. Pojem Grand Entry se používá pro jeden z vůbec nejpůsobivějších okamžiků každého powwow, při kterém vstupují za doprovodu zpěvu a zvuku bubnu všichni tanečníci do taneční arény. Je to nádherný živý obraz plný barev, ozdob, rozmanitých tanečních kroků, zvuku rolniček a chřestidel, obraz plný energie a naděje. Powwow se konají nejen na americkém kontinentě, ale také v mnoha evropských zemích – v Německu, České republice, Polsku, Dánsku, Švédsku, Anglii, Švýcarsku i v Rusku. Powwow je především jednou z živoucích tradic indiánských národů, která se vyvíjí a přejímá do sebe mnoho okolních vlivů. Je známkou toho, že tradice, které navazují na odkaz předchozích generací, nejsou mrtvé a dál se rozvíjí.
http://powwow.cz/
I na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/T.O.Rosomak/

Období

Statistiky

  • 129 fotek
  • 7 zobrazení
  • 7 se líbí

Fototechnika

Sony DSC-HX50

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Powwow Kladno 2017
Komentáře Přidat