Objekt 195/63/A-140Z Soumarský most trať vpravo

Název

Objekt 195/63/A-140Z Soumarský most trať vpravo

Popis

Další z mála ŘOPíků jenž byl opravdu použit v boji a obránci byli Němci. Tímto místem v roce 1945 prošla fronta a Němci reaktivovali některé ŘOPíky, které použili proti útočící Americké armádě.
Datum betonáže 28.06.1938, VEČ 481, řopík je součástí Československého lehkého opevnění z let 1937-38. Armádní sbor: I. sbor, stavební úsek: 195, typ: A-140Z, zesílený.
Němci na konci války využili k obraně proti postupujícím americkým jednotkám opevnění, které proti nim budovalo předválečné Československo. V květnu 1945 německé jednotky zaujaly obranné postavení na přechodu řeky Vltavy u Soumarského Mostu a využily i čs. předválečné objekty lehkého opevnění - řopíky. Německá armáda se snažila zajistit obranu mostu a nedalekého brodu – jednalo se o příslušníky Panzergrenadier-Regiment 111 podléhající 11. tankové divizi a část Pionier-Bataillon 655 a příslušníky místního Volkssturmu. Spojenci přisunuly značné síly americké armády (5. pěší divizi, 26. pěší divizi, 90. pěší divizi, 4. obrněnou divizi a 11. obrněnou divizi) a to mnohem větší, než s jakou plánovala německá armáda prorazit obranu při plánování útoku proti ČSR v roce 1938. Předmnichovských hranic ČSR dosáhly v prostoru prachatického okresu průzkumné motorizované jednotky americké 11. obrněné divize již 26. dubna 1945. Postup divize byl změněn a jednotky postupovaly jižním směrem do Rakouska podél pohraničních hor. Ovšem postup do vnitrozemí byl svěřen až 5. pěší divizi - 2. pěšímu pluku. Ten 4.května 1945 vystřídal v pozicích 10. pěší pluk rozmístěný v Bavorsku podél Československých hranic severně od Altreichenau. Ještě toho dne před setměním stihl druhý prapor obsadit České Žleby. V rámci příprav na postup byly hned následujícího dne vyslány oba průzkumné oddíly praporu k nalezení vhodného místa k překročení řeky Vltavy. Těsně před půlnocí narazila hlídka z roty G na neporušený most u Soumarského Mostu, který byl však bráněn silnou palbou pěchotních zbraní. Rota G vyslala na místo 3. četu pod velením poručíka N. J. Bona k zajištění mostu a jeho předmostí do doby, než se přesune celá rota G. Na podporu bylo vysláno i družstvo těžkých kulometů z roty H. Ovšem když se jednotka přiblížila k mostu, Němci jej odstřelili a tak most zůstal schůdný pouze pro pěší jednotky. Dvěma družstvům čety a jednomu kulometnému oddílu se podařilo překonat řeku Teplu Vltavu i přes silnou palbu z pěchotních zbraní a pancéřových pěstí kolem 5. hodiny ráno. Zneškodnili tři z pěti bunkrů, které kryly most, a zaujali obranné postavení podél železniční tratě. K ránu palba zesílila a Němci povolali jako posilu i tank, který ostřeloval přechod řeky a předmostí. Tím znemožnil zbytku roty G přiblížit se ke 3. četě ve směru od Českých Žlebů. Příslušníci roty G však našli pěší lávku u Dobré a přiblížili se k mostu od jihovýchodu. Silnou kulometnou a minometnou palbou vyhnali německé obránce ze zbývajících dvou bunkrů a polních postavení a do 15. hodin odpoledne se podařilo vyprostit část roty G zakopanou na levém břehu Vltavy. Došlo tak zde zřejmě k jedinému využití řopíků proti postupující americké armádě a navíc v místě, kde plánovalo německé velení zaútočit v říjnu 1938.
Zdroj: http://www.sumava.cz/objekt_az/7681-bitva-o-soumarsky-most/
Počasí: +22°C, Jasno až skoro jasno a mírný větřík.
I na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/T.O.Rosomak/
https://www.facebook.com/groups/bunkry.v.cr/

Období

Statistiky

  • 7 fotek
  • 4 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ300

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Objekt 195/63/A-140Z Soumarský most trať vpravo
Komentáře Přidat