Název

Javor 51

Popis

A je to tu. Dlouho očekávaná akce světového významu je tady. Tak jako USA má svoje ''AREA 51'' Tak ČR má svůj ''Javor 51''. Konečně byl otevřen Javor 51, jediný dochovalý ze tří na našem území. Zbylé dva byly zabetonovány a zavezeny. Zpřístupnit bunkr veřejnosti napadlo Václava Vítovce, předsedu Nadace Železná opona, která v roce 2011 otevřela Muzeum železné opony v budově bývalé Rozvadovské celnice.
Ve východní a středních Evropě bylo takových objektů dvanáct, zachoval se pouze tento u Míšova. Areál v sousedství obce Borovno byl vybudován v rámci akce Javor, což byl krycí název pro budování skladů jaderných hlavic na území ČSR. Tyto hlavice měl dodat Sovětský svaz, který měl také kontrolu nad skladováním, údržbou a případnou distribucí k jednotkám Ćeskoslovenské lidové armády. Plán byl vypracován pro 3 naprosto totožné komplexy a ty byly v utajení vybudovány jako spojovací kabelové útvary pod krycími jmény Javor 50 - Bílina, Javor 51 - Borovno-Míšov a Javor 52 - Bělá pod Bezdězem. Výstavba probíhala v letech 1966-69. Tyto areály byly určeny výhradně pro vojenskou posádku sovětské armády. Nad jadernými hlavicemi chtělo mít velení SSSR naprostou kontrolu a tak vstup našim vojákům byl do těchto komplexů po celou dobu zakázán. V době, kdy světem zuřila studená válka a mocnosti USA se Sovětským svazem se předháněly ve zbrojení, bylo tohle místo nejutajovanějším a nejstřeženějším v celém Československu. Dovnitř se jen tak někdo nedostal a to ani nejvyšší šarže sovětských vojáků ze sousedících kasáren. Areál má rozlohu 150 ha a byl rozdělen na několik bezpečnostních zón s rozdílným režimem vstupu. Hned za bránou je „civilní“ sektor, kde se nachází býv. nemocnice, obchod, psinec, strážnice, kulturní sál, vodárna, kotelna, hřiště, školka a bytovky. V nich bylo ubytováno 300 osob, z toho 170 vojáků. Byty byly o velikosti 2+1 a v každém bydlely dvě rodiny. Pro sovětské vojáky to byl vysoký nadstandard, ti se totiž po pětiletém cyklu vraceli domů do podstatně horších podmínek. Sovětská vojska opustila objekt v Míšově 4. července 1990. V roce 1990, kdy opouštěli republiku definitivně, na ně doma čekaly jen stany! Nejstřeženější zónu představovalo území s muničními sklady a sklady pro jaderné hlavice. To bylo v zadní části, bylo to obehnáno dvěma ploty a mezi nimi 24 hodin procházela strážní služba se psy. Vstup sem měli jen vyvolení. Jádrem areálu byly dva rozměrné železobetonové sklady z větší části zahloubené pod úroveň terénu. Každý z těchto skladů má dva protilehlé vstupy s dvojicí pancéřových vrat. Pomocí jeřábů se jaderné hlavice spouštěly do nižší úrovně, kde byly vlastní skladovací prostory, které jsou v každém objektu čtyři. Součástí skladu bylo samozřejmě větší množství pomocných, ubytovacích a podpůrných staveb obklopených vnějším perimetrem.
Po odchodu Sovětské armády byl bunkr dlouhá léta opuštěný. Využit byl pouze dvakrát. Po rozpadu Československa tu skončila neplatná federální měna a o jedenáct let později si podzemní objekt na téměř tři roky pronajal Lidový spolek péče o německé válečné hroby. Ten sem dočasně uložil ostatky čtyř tisíc německých vojáků, kteří padli na našem území za druhé světové války.
Nechápu proč nás během akce nikam jinam po areálu nepustili. To nejtajnější nám ukázali a zbytek ne, proč asi??? Armáda zřejmě nechce abychom viděli jak celý areál chátrá. Proč zde už dávno neudělali např. Domov důchodců, nemocnici (už tu stejně byla) nebo něco podobného??? Nechápu to!!!
Mimo ''U Němých'' mám již vyfoceny všechny bunkry na Brdech, už mi chybí jen 1 Brdský bunkr, snad ho někdy najdu.
Stejně to ale stojí za to sem přijet a vidět to tady na vlastní oči. Ve východní Evropě je to jediná podzemní pevnost kam se normální lidé dostanou. Díky všem, kteří se o to zasloužili.
Na ostatní Javory se můžete podívat zde:
https://coloraaa.rajce.idnes.cz/Byvaly_atomovy_objekt_Javor_52/
https://coloraaa.rajce.idnes.cz/Byvaly_atomovy_objekt_Javor_50/
http://www.youtube.com/watch?v=ZlYR-BY-wAI
http://www.youtube.com/watch?v=A0unkh3q9Ug
http://www.youtube.com/watch?v=TdN0RX6BB30
http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/unikatni-atom-muzeum-javor-51-se-otevre-verejnosti-87698/
Trošku větší podobné muzeum na Ukrajině.
http://www.novinky.cz/cestovani/242825-na-ukrajine-udelali-muzeum-z-byvale-tajne-vojenske-zakladny.html
Je to hrůza co se může stát a to nám ukazují ty zastaralé. Co asi mají nového?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YzDcXgFuZvk#at=102
https://www.stream.cz/prisne-utajovana-mista/10005411-sklady-jadernych-zbrani#nejnovejsi
http://www.securitymagazin.cz/zpravy/-1404045656.html
https://coloraaa.rajce.idnes.cz/Byvaly_atomovy_objekt_Javor_52/

Období

Statistiky

  • 317 fotek
  • 4 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Javor 51
Komentáře Přidat