Dřevouhelná vysoká pec Barbora

Název

Dřevouhelná vysoká pec Barbora

Popis

Vzhledem k tomu že se množí dotazy co to je? Tak je to:
Technická památka světového významu. Zdejší největší poklad - vzácnost, kvůli které sem váží cestu mnozí odborníci i z daleké ciziny ale nachází zde jen nepřístupné ruiny. Je to stavba připomínající středověkou tvrz. Není to však žádná rytířská pevnůstka, ale něco mnohem prozaičtějšího - vysoká pec Barbora, postavená na místě starší předchůdkyně.
Historie Jinec je psána především železářskou výrobou. Od nepaměti se v okolí Jinec těžila železná ruda, která se tavila v několika dřevouhelných pecích a dále zpracovávala v přilehlých hamrech. Nejstarší písemný doklad o místním železářství je znám z roku 1390, jedná se o privilegium Václava IV., které umožňuje znovuobnovení jineckých hutí a dolů (ty jsou tedy zjevně starší než výše uvedené datum), poškozené dřívějšími majiteli. Jince tehdy byly svobodnou osadou, kterou okolní panství získalo až v 16. století za vlastnictví Pešíků. První vysoká pec je v Jincích uváděna roku 1646.
Roku 1806 koupil panství hrabě Rudolf Vrbna a začal rozšiřovat výrobu a zpracování železa. V roce 1810 v Jincích postavil novou vysokou pec, jež dosud stojí a je významnou technickou památkou evropského významu. Jako palivo se v ní ještě používalo dřevěné uhlí. Nový majitel zavedl mj. domáckou výrobu cvočků a hřebů. Proto jsou hřeby také ve znaku obce. Barbora je poslední kompletně zachovalá dřevouhelná vysoká pec ve střední Evropě! Všechny ostatní byly zbourány poté, co technický pokrok přinesl používání koksu. Specializací huti bylo odlévání litinových trubek. Vyráběly se zde ale i dlaší strojní součásti a houskové železo pro hamry. Zdejší vysoká pec byla v provozu do r. 1874 a před rozbořením ji zachránilo umístění pily do jejího objektu jejíž provoz byl ukončen až roku 1951. Poté objekty sloužily jako skladiště zemědělského družstva. V současné době je objekt v soukromém majetku. Objekty jsou bez využití ale zachovalé a okolní pozemek slouží jako kynologické cvičiště. Naskýtá se otázka zda se vůbec někdy podaří tuto vzácnou památku zachránit.

Období

Statistiky

  • 18 fotek
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Dřevouhelná vysoká pec Barbora
Komentáře Přidat