Koněpruské Jeskyně

Název

Koněpruské Jeskyně

Popis

Koněpruské jeskyně jsou přístupné veřejnosti od roku 1959 a nabízí návštěvníkům přibližně hodinovou prohlídku dvou jeskynních pater, která vznikla činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. První písemnou zmínku o jeskyních na Zlatém koni známe z knihy Versuch einer Naturgeschichte Böhmens pražského profesora Laurenze Alberta Dlaska z roku1822.
Prohlídková trasa vede jeskynními chodbami přes několik dómů s krápníkovou výzdobou a končí ve svrchním patře jeskyní, kde byla v 15. století tajná penězokazecká dílna. V části zvané Mincovna byly ve středověku padělány z měděného plechu a amalgámu stříbra „stříbrné“ husitské haléře s emblémem českého lva.
Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras asi 5 km jižně od okresního města Beroun.
Jsou nejdelší jeskynní systém v Čechách. Jedná se o rozsáhlý třípatrový jeskynní systém budovaný v devonských vápencích s výškovým rozdílem mezi jednotlivými patry asi 70 m. Nejdříve bylo objeveno v roce 1950 střední patro jeskyní, a to zcela náhodou, při odstřelu v místním lomu. Rozlohou nejmenší je horní patro a nejrozsáhlejší je střední patro. Spodní, nezpřístupněné patro leží v hloubce asi 70 m pod povrchem a má charakter chodbovitého systému. Bylo vytvořeno dešťovou vodou, která do něj proniká komíny a puklinami a postupně rozpouští vápencovou horninu, čímž dává vzniku krasu a krasových jevů. Zvláštností jsou zde tzv. Koněpruské růžice, které obsahují opál.
Vchod do jeskyní se nachází asi 50 m nade dnem bývalého Houbova lomu a vstupuje se jím do středního patra jeskyní. Po vstupu se prochází Spallanzaniho jeskyní, jeskyní u Varhan, kde stalaktity vydávají různé tóny a Kuklovým dómem. Návštěvníci projdou kolem Letošníkovy propasti (byla tak pojmenována po Vlastimilu Letošníkovi, který se v ní během výzkumů po objevu jeskyně zřítil z výšky 12 metrů a zlomil si nohu) hluboké 27 m, navštíví Staré chodby a dojdou do Proškova dómu, který je nejkrásnější jeskynní prostorou se sintrovým jezírkem a Koněpruskými růžicemi. Dále následuje Pustý dóm s kopiemi některých kosterních nálezů zvířat a několika kosterních pozůstatků pravěké ženy a Petrův dóm se vstupem do Petrbokovy jeskyně pojmenované po speleologovi J. Petrbokovi. Právě v Petrbokově jeskyni byla v únoru 2007 objevena nová jeskyně, v níž byly navíc objeveny kosterní pozůstatky jeskynního medvěda, starého 800 tisíc let. Prohlídka končí stoupáním po točitém schodišti do svrchního patra jeskyní - Mincovny, odkud se vychází ven.
Koněpruské jeskyně jsou přístupné od 1. dubna do 31. října. Délka prohlídkové trasy je 610 metrů. Jeskynní prostory jsou velké, proto se vstupu nemusí obávat ani lidé trpící klaustrofobií. V jeskyni je velký počet schodů (celkem téměř 500), vstup se proto nedoporučuje lidem ve špatném zdravotním stavu. Dále se vstup nedoporučuje dětem do 3 let věku.
Ročně je navštíví cca 100 000 návštěvníků. Do konce dubna 2010 navštívilo jeskyně více než 5,5 milionu návštěvníků.
Při sčítání netopýrů se ukázalo, že jich zde žije okolo tří set. V průběhu let v nich bylo pozorováno deset druhů, mezi nimi je dominantní netopýr velký (Myotis myotis), patřící k našim největším netopýrům, a vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros), který zde tvoří největší známou kolonii v Českém krasu. Dále se vyskytují (či byli pozorováni) netopýr vodní (Myotis daubentoni), netopýr dlouhouchý (Plecotus austriacus), netopýr velkouchý (Myotis bechsteinii), netopýr černý (Barbastella barbastellus), netopýr ušatý (Plecotus auritus), netopýr řasnatý (Myotis nattereri), netopýr vousatý (Myotis mystacinus) a netopýr brvitý (Myotis emarginatus).
Počasí: +25°C, nejprve slunečno, odpoledne polojasno a bezvětří.
http://www.konepruske-jeskyne.cz/
http://www.youtube.com/watch?v=EFBP9XnHjvA

Období

Statistiky

  • 173 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Koněpruské Jeskyně
Komentáře Přidat