Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.reklama

 • 14 fotek, 2.8.2014, 43 zobrazení, 1 komentář
 • 77 fotek, 1.8.2014, 147 zobrazení, přidat komentář | cestování, dokumenty, koníčky, kultura
  Cestou na Posázavského Špačka jsme jeli kolem kouzelné řeky Sázavy a zastavili se ve městě Sázava, kde se koná trampská výstava v bývalém kostele. Bylo to zajímavé, pěkné prostředí a hodilo se pro čundráckou výstavu, protože v Posázaví najdeš trampa na každém kroku. Proto na výstavě byly použity i některé sbírky od trampů z této oblasti. Líbilo se nám uspořádání a instalované předměty. Byl to moc pěkný zážitek na naší cestě.
 • 147 fotek, letos v srpnu, 36 zobrazení, 1 komentář
 • 112 fotek, letos v srpnu, 18 zobrazení, 2 komentáře
 • 73 fotek, září 1999, 243 zobrazení, přidat komentář | cestování
  Moje dovolená ve Francii s partou šílených aerobiček. Holky celé dopoledne cvičily a já jsem si jezdil po okolí a koupal se v krásně teplém moři.
 • 122 fotek, 27.2.2014, 1 363 zobrazení, 18 komentářů | cestování, dokumenty, koníčky, kultura, příroda
  Dnes jsem se šel podívat na zničený nejpamátnější Brdský kemp ''Zlaté dno''. Připadá mi to jako by to někdo udělal naschvál. Začali totiž kácet přesně těmi stromy u mohyly a jeli podél potoka dolů po pravé straně. Vlevo od potoka se toho ani nedotkli. Co to musí být za lakotné lidi že nenechali alespoň ty tři stromy u mohyly. Bohužel to je obraz dnešní doby. Nikdo si ničeho neváží a vše dovedou jen zničit a ukrást. Bratr okrade bratra, manželka manžela, podnikatelé se okrádají a vraždí navzájem. Soudy, policie, exekutoři a kdo ví kdo další si jen hrají do vlastní kapsy. Boháči vše podplatí a chudí lidé jsou na tom čím dál tím hůře. Ani komančové si nedovolili při Brdské čistce zničit tento památný kemp. Až novodobá hrabata se s tím nepárají a ničí co se dá. Toto není poslední zničený kemp na Brdech. Už je připraveno a vyznačeno kácení směrem k Manitobě neboli Bobrovna. Pár stromů pokáceli i u Samotáře a možná tu budou pokračovat.
  ČÍM JE NÁM ZLATÉ DNO ?
  Nejmilejším campem na Brdech, na který si zajdeme tábořit během roku několikrát. A pak ještě něčím víc. Každoročně, začátkem měsíce růží, stává se putovním místem, kam chodíme uctít památku kamarádů, kteří v minulé válce bojovali proti fašismu za svobodu své vlasti. Zde pod stromem a upomínkami, kterých jsou už celé desítky, se sejdeme s kamarády z celé republiky, s nimiž se mnohdy nevidíme celý rok. Mladí, starší i nejstarší, všechno se promísí do kamarádské pohody. Po pietní vzpomínce se táboří, jeden druhému poví, co je u nich na osadě nebo v partě nového. A hlavně se hodně zpívá a hraje. Různé soubory kamarádů se předvedou s písněmi, které nacvičily, přejde se na staré písně. Se známou melodií se vrací i dny mládí. Stane se i to, že vás popadne do náručí kamarád, kterého jste neviděli bezmála třicet let a rysy zprvu vzdálené se rozjasní a vyvstane podoba milé tváře z dávných let. Nikde není duch kamarádství tak markantní jako zde, pod lesními velikány na tradičním campu ZLATÉ DNO. Všem je najednou tak nějak pěkně, uvědomují si, jaká je to vzácnost mít dobré a milé kamarády, se kterými je dobře být. To krásné vědomí nám dává setkání v lesích a vracíme se odtud vždy s hezkou vzpomínkou na jeden z výjimečných dnů, na které se nezapomíná. Pavla Brochesová (v Obraně Lidu)
  ZLATÉ DNO
  Je to jeden z nejstarších a nejpamátnějších kempů na Brdech. Zde můžete uctít památku trempů, padlých za svobodu a lidská práva v letech 1939-1945. Můžete zde zavzpomínat na první trempy a především na zakladatele Brdské zimní armády Jerryho Packarda. Součástí tohoto pietního místa je kamenná mohyla, na kterou kladou kamarádi další a další kameny.
  Jerry Packard, občanským jménem Jaroslav Krsek se narodil 12.1.1909 v jugoslávském Mostaru. Na jaře roku 1929 založil Jerry Packard spolu s Dawem, Johnym, Svenny Krupičkou a Vencou Kuncem tábořiště Dice Camp, později přejmenovaný na Zlaté dno. Jaroslav Krsek alias Jerry Packard vstoupil za války do odboje a organizoval útoky proti nacistům. Dne 28. ledna 1943 byl Jaroslav Krsek převezen gestapem do koncentračního tábora Osvětim (Birgenau), kde 21.2.1943 zemřel, byl utýrán nacisty ale své kamarády nezradil!!! Podobný osud stihl i jeho kamaráda Ladislava Brožka zvaného Broches. Jaroslav Krsek-Packard, Ladislav Brožek-Broches, Vilda Jakš, Jiří Pešek-Píďa, jsou jen skromným výčtem dlouhé řady trampů, kteří obětovali své mladé životy za svobodu národa. Pro mnohé trempy se stalo Zlaté dno odbojem proti totalitám. Vždyť třeba účast na tryznách v sedmdesátých letech byla určitým hrdinstvím. Zlaté Dno je přeslavný trempský kemp. Každoročně se zde koná vzpomínkový oheň. Desítky placek, řemínků, kamenů a všech možných camrátek zde visí na třech vzrostlých smrcích.
  Slova sherifa jedné známé osady zní: „Brdskej tramping je nezničitelnej!“
  Počasí: +13,5°C, slunečno, bezvětří.
  http://coloraaa.rajce.idnes.cz/Brdy_-_Kemp_Zlate_dno_a_Samotar
  Bohužel kemp Zlaté dno byl hamižným člověkem zničen a rabování Brdských lesů pokračuje!!!
  http://www.trampsky-magazin.cz/blog/legendarni-brdsky-camp-zlate-dno-byl-znicen-213.html
  http://www.brdskelisty.cz/fotogalerie/dice-camp-vykacen-harvestorem/dice-camp-vykacen-harvestorem-3781.html
  http://ic.mestodobris.cz/10-tramping-v-brdech/d-465652
  http://cholinsky.blog.cz/1402/konec-zlateho-dna
  http://www.trampsky-magazin.cz/blog/kdo-byl-general-jerry-packard-214.html
  http://www.czech-press.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1464:brdy-zem-nikoho-sp-1646141863&catid=1624:2002-11&Itemid=148
  http://www.youtube.com/watch?v=BD4KMRttSs4#t=91
  Začátek 35 minuta...
  http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/televizni-noviny/televizni-noviny-br-tn-3-3-2.html
  http://www.trampsky-magazin.cz/blog/trampske-setkani-a-uklid-na-zlatem-dnu-218.html
  http://www.trampsky-magazin.cz/blog/dohoda-o-budoucnosti-zlateho-dna-225.html
 • 34 fotek, 20.7.2014, 161 zobrazení, 3 komentáře | cestování, dokumenty, koníčky, kultura, příroda
  Je to tu jako jedno velké sídliště. Je tu totiž hned vedle sebe několik campíků a poslední proti proudu je právě TO. Zlatá Podkova s nádherným totemem a vlastním Trempským hřbitůvkem. Jak se říká: ''Oslavka je poslední trempský ráj v Čechách''. To mohu potvrdit, tolik campů na km2 se jen tak nevidí. Prostě ráj na zemi.
  Velký vandr na Jihlavku a Oslavku, den třetí.
  Počasí: +34°C, slunečno, bezvětří.
 • 121 fotek, letos v červenci, 100 zobrazení, 3 komentáře | architektura, cestování, dokumenty, koníčky, kultura
  9., 10. protiletadlový raketový oddíl Rapotice, součást Protiletadlové raketové skupiny VEGA Rapotice (VÚ 7300). Po vyzbrojení pražské 71. protiletadlové raketové brigády bylo v roce 1985 přikročeno i u brněnské 76. plrb k zavedení protiletadlového raketového kompletu dalekého doletu S-200 VE "Vega-E", která doplnila protivzdušnou obranu Moravy na strategické úrovni. Protiletadlová raketová skupina S-200 VEGA Rapotice byla dislokována v Újezdském polesí kolem bezejmenné nevýrazné kóty 510,4 m.n.m. Během čtyř let stavebních prací v areálu plrs byl nedaleko Zbraslavi (49°12'53.67"N,16°17'2.541"E) zřízen ubytovací a skladovací tábor pro masově nasazované stavební jednotky.
  Personál byl vybírán zčásti u dobříšské skupiny VEGA, zčásti u brněnské brigády a z patřičných vojenských škol. Po přeškolení personálu na techniku PLRK S-200 v Dobříši byla plrs konstituována k datu 1.4.1989. Na jaře 1989 se personál po přeškolení již přesunul do Rapotic, kde probíhaly dokončovací práce. V témže roce pak došlo k násunu techniky (vagónování v žst. Náměšť nad Oslavou) a jejímu zprovoznění za pomoci sovětských specialistů. Na rozdíl od Plrs VEGA Dobříš (přezdívaná vojáky jako "Klondajk"), obdržela rapotická skupina "pouze" dvoukanálovou verzi systému S-200, kde činnost zajišťovaly jen 2 palebné oddíly. Dvoukanálové verze systému byly použity ve většině případů v prvním nárazníkovém pásmu proti NATO: NDR (Badingen, 1985-1992, Prangendorf 1985-1992, , Eckolstädt, 1988 - nedozbrojena do rozpadu NDR, sovětská základna Wendgräben, zřejmě 1982 - počátek 90. let), MLR (Mezőfalva, 1985-1997) a BLR (Sofia - Kostinbrod, 1983-2006). V SSSR naproti tomu byly budovány i 5 kanálové základny. Bože ti se ale báli.
  V roce 1999 byla i 42. plrb zrušena a zbývající plro byly předány do podřízenosti 44. plrb Slaný - Drnov. I tato zanikla, k 31.5. 2003, a s ní se po 44 letech aktivní služby staly historií i všechny systémy PVOS.
  !!! POZOR !!!
  Předem je třeba zdůraznit, že celý areál v současné době patří Ministerstvu spravedlnosti, které zde v prostorách objektu "B" zřídilo věznici. Celý areál objektu "C" je zabezpečen proti rozkrádání, prostor je hlídán a monitorován složkami Vězeňské služby (VzSl). Zároveň je zde služební střelnice složek VzSl, tudíž v žádném případě nedoporučuji předem nedomluvenou návštěvu.
  Zdroj: Fortifikace.
  Velký vandr na Jihlavku a Oslavku, den pátý. Ze čtvrtého na pátý den se počasí totálně podělalo a celou noc lilo jako z konve.
  Počasí: +20°C, zataženo, déšť, bezvětří.
 • 75 fotek, 3.7.2014, 7 zobrazení, přidat komentář
 • 88 fotek, 15.9.2013, 194 zobrazení, 1 komentář
  Tradiční flek T.O. 60. míle pod zříceninou "Ketkováku" na řece Oslavce, kde 60. míle oslavila 35 let svého trvání a Zbýšovští Roveři už 45 roků. Sešla se tam jako obvykle výborná parta většinou známých kamarádů a kamarádek a hlavně hodně dobrých muzikantů. Takže bylo dost a dost hraní a zpěvu, což rozjížděla kapela Roverů svým repertoárem starších písniček. Pak se střídali další většinou mladší kamarádi. Dost bylo taky slyšet Zuzku, která se může pyšnit nejen svým výborným hlasem a hraním na kytaru, ale taky znalostí spousty písniček posbíraných m.j. při účinkování v různých kapelách.Po deštivých dnech se i vyjasnilo a tak celý potlach se vydařil v nádherném údolí, které bylo a stále je významným místem vandrů a potlachů trampů na Oslavce a jejím přítoku Chvojnici.
 • 145 fotek, 20.7.2014, 72 zobrazení, 5 komentářů | cestování, dokumenty, koníčky, krajina, kultura
  Velký vandr na Jihlavku a Oslavku, den třetí aneb ''Údolím totemů''. A Trempský hřbitov na Chvojnici.
  Počasí: +34°C, slunečno, bezvětří.
 • 17 fotek, 18.7.2014, 76 zobrazení, 3 komentáře | cestování, dokumenty, koníčky, kultura, události
  Rio de la Plata (španělsky Stříbrná řeka).
  Chata Rio de la Plata byla postavena v údolí Stříbrné řeky v roce 1931. Hlavním strůjcem výstavby byl jistě Kolčava, známý již s trampováním se svojí pozdější ženou Deisy na Vltavě v údolí Svatojánských proudů u Štěchovic.
  Další budovatelé chaty z roku 1931 byli Osip, Strejda, Žony a Polda Pokorný. Osada chaty Rio de la Plata se o rok později ještě rozšířila o Edu Trnku, Edu Lázníčka a Jiřinu. Osadníci prožívali krásné chvíle a léty se chata samozřejmě rozšiřovala a modernizovala, ale zlom pro chatu a nejen pro tuto „první“, ale pro mnoho dalších trampů z osad a chat na Stříbrné řece, bylo rozhodnutí o stavbě přehrady….
  V roce 1976 se díky obou „ Edům“ podařilo na ONV vyřídit žádost o přemístění chaty na vybrané místo navržené Žonym vysoko na skálu nad zátopové pásmo a tím legendu zachránit. Ještě tentýž rok se začalo s výstavbou chaty nové. Na stavbu bylo použito 65% materiálu z chaty původní!!! V roce 1981 se na „nové Rio de la Platě“ konalo setkání při výročí jejího vzniku, tohoto setkání se zúčastnili ještě čtyři z party zakladatelů. V roce 1986 byla chata zlikvidována… proč? Doba byla jiná, srdíčko těch co chatu založili dotlouklo, trampové – v 80. letech? a úředníci? Znáte to… Ani autor knížky, ze které jsem čerpal, nechtěl tuto situaci podrobněji rozvádět…..
  A tak nezbývá nic jiného, než ze srdce poděkovat „ trampům nové Stříbrné řeky nebo přehrady?“ nazývaných Drahson a Žirav k oživení vzpomínky na legendární první chatu Rio de la Plata na Stříbrné řece. Na základech chaty z roku 1976 vytvořili krásné vzpomínkové místo….
  Velký vandr na Jihlavku a Oslavku, den první.
  Počasí: +32°C, slunečno, bezvětří.
 • 41 fotek, 18.7.2014, 173 zobrazení, 5 komentářů | cestování, dokumenty, koníčky, krajina, kultura
  Maxův kříž. To je památník brněnských trampů, kteří zde na skálu pietně umisťují destičky zemřelých kamarádů. Dodnes se staří trampové jednou ročně scházejí na symbolickém hřbitově uctít památku kamarádů, kteří nejsou již mezi námi. Velký vandr na Jihlavku a Oslavku, den první.
  Počasí: +30°C, slunečno, bezvětří.
 • 239 fotek, letos v červenci, 44 zobrazení, 2 komentáře
 • 283 fotek, 7.6.2014, 22 zobrazení, 1 komentář
 • 143 fotek, 6.7.2014, 114 zobrazení, 5 komentářů | cestování, dokumenty, koníčky, krajina, události
  Bahna tak trochu jinak - můžete porovnat s akcí Bahna a dnes.
  Počasí: +28,5°C, slunečno, bezvětří.
 • 855 fotek, říjen 2013, 93 zobrazení, 4 komentáře
 • 37 fotek, letos v červnu, 75 zobrazení, 9 komentářů | cestování, krajina, příroda
  Minulý víkend a toulání v trochu větším počtu po Křivoklátsku přírodou, s rybníkovou spodní a celonedělní horní koupačkou, se zakončením na dobrým pivku pod Křivoklátem.