Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.reklama

 • 22 fotek, minulou sobotu, 36 zobrazení, přidat komentář
 • 95 fotek, prosinec 2014, 76 zobrazení, přidat komentář
  S Kapsou jsme v pátek vyrazili do Bílku, přivítali se s kamarády, zjistili, že hospoda je zavřená a odešli na flek. V sobotu jsme v klidu prošli údolí, něco nafotili a odebrali se na tradiční merendu do hospody v Sokolovci. Dobře jsme si zabékali, piva popili, kultovní sekané pojedli, v noci se k ohni a spánku odebrali. Ráno jsme polaškovali s příslibem zimy. Cestou zpět jsme ještě navštívili zámeček v Kvaseticích (nic k focení, bohužel), hrobku-kapli ve Věži a stavili se u pomníčku čs. státnosti před Humpolcem. Vydařená předvánoční akce.
 • 117 fotek, listopad 2014, 145 zobrazení, 54 komentářů | krajina, příroda, zvířata
  Jak jsem v minulém povídání slíbil, tak Vás v tom dnešním zavedu do prostředí kde probíhaly oslavy prvního výročí TO Echidna. Aby se to nepletlo, rozdělil jsem fotky do pěti alb. Začneme tím, co většina účastníků spatřila po příjezdu na místo, dále si sedneme k slavnostnímu ohni a podíváme se přítomné. Nakonec se vydáme do blízkého okolí.
 • 40 fotek, 30.7.2009, 130 zobrazení, přidat komentář | koníčky
  pátrání po užatkách v keblanských lesích
 • 97 fotek, prosinec 2009, 368 zobrazení, přidat komentář
 • 62 fotek, březen 2010, 134 zobrazení, přidat komentář
 • 40 fotek, duben 2014, 118 zobrazení, 2 komentáře
 • 52 fotek, květen 2010 až listopad 2014, 84 zobrazení, 4 komentáře | architektura, dokumenty
  Nepochopitelná a stále nedostavěná mohutná "prý" trezorová stavba na hranici Křivoklátska nad Berounkou. Stavba byla nahlášena jako školící zařízení sdružení Avena, nicméně nikomu to tak už od začátku při hloubení 15ti metrové stavební jámy a betonování v ní po dva roky jako školící centrum nepřipadalo. A hle, teď z toho má být trezor a chaty pro bohaté. Každopádně hnus viditelný i z daleka!
 • 14 fotek, červenec 2004 až květen 2009, 531 zobrazení, 3 komentáře | cestování, krajina, příroda, umělecké
  A podzemí bývalé nedostavěné podzemní továrny na výrobu leteckých motorů Avia u Srbska.
 • 12 fotek, červenec 2004 až květen 2009, 222 zobrazení, 6 komentářů | architektura, cestování, krajina, příroda
 • 43 fotek, 3.5.2014, 23 zobrazení, 3 komentáře
 • 94 fotek, květen až listopad 2014, 43 zobrazení, 1 komentář
  Dvě zdevastovaná postavení PVOS
 • 127 fotek, listopad 2014, 487 zobrazení, přidat komentář | kultura, lidé, ostatní, události
  O letošním dušičkovém víkendu jsem se zúčastnil pietní akce, která se tradičně koná na symbolickém trampském hřbitově na brdském Slonovci, odtud jsem sestoupil do Čenkova pozdravit jednu z nejlepších trempoven, pak jsem se přemístil do Srbska na merendu pořádanou osadníky Údolí Děsu a nakonec jsem šlapal podle řeky Berounky do Zadní Třebaně podívat se na obnovenou nádražní krčmu. Všude jsem se potkal s dávnými i pozdějšími svými kamarádkami a kamarády, ale nakonec bylo největší vzpomínání na zemřelé trampy v nádražce v Zadní Třebani, kde jsem s kamarádem Poutníkem zapil jejich památku jejich bývalými oblíbenými nápoji. Manitou mě naštěstí dovedl v pořádku domů.
 • 86 fotek, 15.4.2012, 267 zobrazení, přidat komentář
  Areál dvoupodlažního podpovrchového skladu speciální munice, vybudovaného v rámci Akce "Javor" Je jedním ze tří stavebně téměř shodných areálů (Bílina, Míšov - Borovno, Bělá p. B.), které vznikly v 60. letech za účelem zabezpečení skladování nukleární munice v Československu. Počátek stavby se datuje do dubna 1966, objekt byl vybudován silami ČSLA, přičemž přidělené krycí jméno znělo "Javor 52". Již od začátku se plánovalo obsazení těchto skladů speciálními sovětskými jednotkami, srpen 1968 jen vše uspíšil a objekt Javor 52 se pak ocitl přímo v jednom z center okupačních sil, ve VVP Mimoň. Stavební práce byly zcela dokončeny v prosinci 1968 a sovětská posádka (563. samostatný ženijní prapor) převzala objekt, oficiálně vedený jako spojovací kabelový útvar, v dubnu roku 1969. Útvar podléhal přímo generálnímu štábu v Moskvě - 12. hlavní správě Ministerstva obrany (objekt byl naprosto mimo kompetenci velení ČSLA i CGV), která rozhodovala rovněž o případném předání nukleární munice. Je třeba zdůraznit, že tolik diskutované jaderné hlavice pro operačně taktické a taktické rakety zde, alespoň podle dnes odtajněných a zveřejněných dokumentů, nebyly nikdy umístěny. Přinejmenším podivně však v tomto světle působí porevoluční snahy tento problém odsunout mimo zájem veřejnosti...
 • 142 fotek, červen 2010 až únor 2014, 217 zobrazení, 2 komentáře
  Budování pražské 71. protiletadlové raketové brigády bylo fakticky završeno uvedením dobříšské Skupiny VEGA do bojové pohotovosti koncem roku 1985. Tento útvar svou výzbrojí v podobě operačního protiletadlového raketového kompletu dalekého doletu S-200 VE "Vega-E" podstatně rozšiřoval možnosti protiletecké obrany perimetru hlavního města a státu, díky doletu 250 km/dosahu 40,000 m též doplňoval obrannou linii PVO států Varšavské smlouvy... Více čtěte na: http://www.fortifikace.net/pov_pvos_skupina_vega.html

  Foto ze dne 23.2.2014 + označené foto z roku 2010
 • 24 fotek, zima 2013/2014, 155 zobrazení, 1 komentář
  Úkryt typu ÚŽ-6 je představitelem koncepce prefabrikovaných objektů, masově budovaných již od počátku 60. let minulého století ženijními útvary ČSLA a útvary PS nejprve v pevnostní linii polního opevnění při hranici Československa se SRN (tzv. OPO, od r. 1962) a později, v rámci TRHS a zodolňování ZPS, i po celém území republiky. Více čtěte na: http://www.fortifikace.net/povalecne_zenijni_pechotni_ukryty.html

  Foto ze dne: 21.12.2013
 • 52 fotek, 21.10.2014, 703 zobrazení, 3 komentáře | cestování, dokumenty, koníčky, kultura, práce
  Dnes den před hlášeným velkým ochlazením se sněhem jsem se zajel podívat na Ženijní úkryt Objekt VEČ 1131 na Kolvíně než zapadne sněhem a zem ztvrdne mrazem. Jel jsem tam s tím že je tam jeden a našel jsem dva. V prostoru Kolvína má být celkem 6 ženijních úkrytů. Objekt VEČ 1132 (UŽ) Kolvín, Objekt VEČ 1133 (UŽ) Kolvín, Objekt VEČ 1135 (UŽ) Kolvín, Objekt VEČ 1136 (UŽ) Kolvín, Objekt VEČ 1158 (UŽ) Kolvín.
  Jedná se již o 136 ''bunkr'' nalezený na Brdech.
  Předpověď se opravdu vyplnila. Druhý den přinesl výrazné ochlazení, na Šumavě, v Krkonoších a v Krušných horách napadl první sníh. Sněží od 600 metrů nad mořem. Silný vítr dosahoval rychlosti až 126 kilometrů za hodinu. Doufám že máte již zimní pneumatiky.
  Počasí: +15°C, polojasno, větrno.
 • 148 fotek, září 2011, 725 zobrazení, 11 komentářů | krajina, kultura, lidé, příroda, události
  Někteří Brďáci říkají, že když vojenské Brdy opustí armáda, pak nastane katastrofa. Prý na Brdech vzniknou lyžařské areály, restaurace, rozhledny ... a davy sportovců a turistů naruší lesní klid (mezi střelbami). Já vandruji již 40 let po celých Krušných horách a mohu říci, že obavy Brďáků jsou zbytečné. Nový kapitalismus v Krušných horách nestaví sjezdovky s lanovkami, mnohé restaurace končí, domy a chalupy jsou na prodej nebo chátrají, lidé se stěhují pryč do průmyslových oblastí ... Člověk potká jen pár českých a německých cyklistů. Německá auta pendlují mezi hranicí a první benzinovou pumpou v Česku. Nedovedu si představit, že Němci ze Saska nebo z Bavorska by vyhledávali k rekreaci právě Brdy uprostřed Čech. Pokud někdo obnoví hospodu na brdské Padrti a jinde, coby český pivař nejsem proti.
  Právě navštívené Krušné hory mě opět přesvědčily, že trampingu se nejlépe daří v místech, kde ho nešikanují ochranáři přírody a kde přírodu neničí různí ekofašisté či ekoteroristé. Není zde národní park ani chráněná krajinná oblast. O krušnohorskou přírodu se dobře starají lesáci, takže různí kůrovci či lýkožrouti tam nemají šanci. Pokud se neobnoví průmyslové exhalace, pobyt lidí přírodu nezničí. Kriminalita na severu, přinutila krušnohorské trampy pevně uzamykat své boudy, ale o to více boudy skrývají trampských památek. Možná i proto si kamarádi nesmírně váží trampských zvyků a tradic. Na to navazuje i obrovské kamarádství k ostatním trampům. Měl jsem možnost navštívit mnoho krušnohorských potlachů a opět jsem se přesvědčil na potlachu T.O.White Star, že skutečný tramping nikdy nezahyne.
  Takže, krušnohorští trampové, díky, a zase někdy příště - AHOJ !
 • 66 fotek, duben až září 2014, 329 zobrazení, 1 komentář